Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Duâlar » Fetih Sûresi
Fetih Sûresi

EL-FETİH SÛRESİ

 
BU SÛRE, HİCRETİN ALTINCI AYINDA HUDEYBİYE ANLAŞMASI DÖNÜŞÜNDE MEKKE İLE MEDİNE ARASINDA İNMİŞ VE MEDİNE’DE İNEN SÛRELERDEN SAYILMIŞTIR, 29 ÂYETTİR.
 
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
 
BİZ HAKİKAT SANA (HUDEYBİYE ANLAŞMASI İLE) APAŞİKÂR BİR FETİH (VE ZAFER YOLU) AÇTIK. (BU), GEÇMİŞ VE GELECEK GÜNAHINI ALLAH’IN YARLIGAMASI, SENİN ÜZERİNDEKİ NİMETİNİ TAMAMLAMASI, SENİ (BU SAYEDE) DOĞRU YOLA İLETMESİ İÇİNDİR. VE ALLAH’IN SANA ÇOK ŞEREFLİ BİR MUZAFFERİYETLE YARDIM ETMESİ İÇİN(DİR).
 
O, MÜMİNLERİN YÜREKLERİNE İMÂNLARINI KATMERLİ BİR İMÂN İLE ARTTIRMALARI İÇİN-SEKİNETİ (KUVVE-İ MÂNEVİYYEYİ [MÂNEVÎ GÜÇ] İNDİRENDİR. GÖKLERİN VE YERİN ORDULARI ALLAH’INDIR. ALLAH HER ŞEYİ HAKKIYLA BİLENDİR, YEGÂNE HÜKÜM VE HİKMET SAHİBİDİR.
 
(BÜTÜN BU LÛTUFLAR) ERKEK MÜMİNLERLE KADIN MÜMİNLERİ, ALTLARINDAN IRMAKLAR AKAN CENNETLERE-İÇLERİNDE EBEDÎ VE SERMEDÎ [DÂİMÎ] OLARAK-KOYMASI İÇİNDİR. İŞTE BU, ALLAH İNDİNDE (SİZİN) EN BÜYÜK KURTULUŞ(UNUZ) VE SAADET(İNİZ)DİR. (BİR DE BU FAZL U KEREMLER) ALLAH’A KÖTÜ ZANDA BULUNAN ERKEK MÜNAFIKLARLA KADIN MÜNAFIKLARI VE ERKEK MÜŞRİKLERLE KADIN MÜŞRİKLERİ-Kİ KÖTÜ HEZİMET BAŞLARINA GELSİN- (BİR ÇOK ŞEKİL VE NEVİLERDE) AZAPLANDIRMAK İÇİN(DİR). ALLAH ONLARA KARŞI GAZAPLANMIŞ, ONLARI RAHMETİNDEN KOVMUŞTUR. ONLARA CEHENNEMİ DE HAZIRLAMIŞTIR Kİ VARACAKLARI (BU) YER NE KÖTÜDÜR!
 
GÖKLERİN VE YERİN (AZAP) ORDULARI (DA RAHMET VE NUSRET ORDULARI DA) ALLAH’INDIR. ALLAH MUTLAK KÂDİRDİR, YEGÂNE HÜKÜM VE HİKMET SAHİBİDİR.
 
HAKİKAT, BİZ SENİ BİR ŞÂHİT, BİR MÜJDELEYİCİ, BİR KORKUTUCU OLARAK GÖNDERDİK, Kİ (HEPİNİZ EY İNSANLAR!) ALLAH’A VE PEYGAMBERİNE İMÂN EDESİNİZ, O’NA YARDIM EDESİNİZ, O’NU BÜYÜK TANIYASINIZ, SABAH VE AKŞAM O’NU (ALLAH’I) TESBİH (VE TENZİH) EDESİNİZ.
 
GERÇEK, (HABÎBİM) SANA BİÂT EDENLER ANCAK ALLAH’A BİÂT ETMİŞ OLURLAR. ALLAH’IN ELİ ONLARIN ELLERİ ÜSTÜNDEDİR. ŞU HALDE KİM (BU BAĞI) ÇÖZERSE KENDİ ALEYHİNE ÇÖZMÜŞ OLUR. KİM DE ALLAH İLE SÖZLEŞTİĞİ ŞEYE VEFA (ONUN HÜKMÜNÜ İFA) EDERSE O DA ONA BÜYÜK BİR ECİR VERECEKTİR.
 
BEDEVÎLERDEN GERİ BIRAKILANLAR YAKINDA SANA- “MALLARIMIZ VE ÂİLELERİMİZ BİZİ ALIKOYDU. ONUN İÇİN BİZİM YARLIGANMAMIZI İSTEYİVER” DİYECEKLER. ONLAR KALPLERİNDE OLMAYAN ŞEYİ DİLLERİYLE SÖYLERLER. SEN DE Kİ: “ALLAH SİZE BİR ZARAR DİLER, YAHUT SİZE BİR FAYDA DİLERSE ALLAH(IN MEŞİYYETİNDEN [İRÂDESİNDEN] VE KAZÂSINDAN) HERHANGİ BİR ŞEYLE SİZİ KİM MEN EDEBİLİR? HAYIR, ALLAH YAPMAKTA OLDUĞUNUZ HER ŞEYDEN HABERDARDIR.”
DAHA DOĞRUSU SİZ PEYGAMBERİN DE, MÜMİNLERİN DE ÂİLELERİNE BİR DAHA DÖNEMEYECEKLERİNİ SANDINIZ. BU, SİZİN KALPLERİNİZE GÜZEL GÖRÜNDÜ DE, KÖTÜ ZANDA BULUNDUNUZ. (BU YÜZDEN ALLAH’IN İNDİNDE) HELÂKİ HAK ETMİŞ BİR TOPLULUK OLDUNUZ.
 
KİM ALLAH’A VE PEYGAMBERİNE İMÂN ETMEZSE MUHAKKAK (BİLSİN) Kİ BİZ O KÂFİRLER İÇİN ÇILGIN BİR ATEŞ HAZIRLAMIŞIZDIR. GÖKLERİN VE YERİN MÜLK (VE TASARRUFU) ALLAH’INDIR. KİMİ DİLERSE YARLIĞAR, KİMİ DİLERSE AZAPLANDIRIR. ALLAH ÇOK YARLIGAYICI, ÇOK ESİRGEYİCİDİR.
 
SİZ GANİMETLER ALMAK İÇİN GİTTİĞİNİZ VAKİT O GERİ BIRAKILANLAR DİYECEK(LER) Kİ: “BIRAKIN BİZ DE ARKANIZA DÜŞELİM”. ONLAR (BUNUNLA) ALLAH’IN SÖZÜNÜ DEĞİŞTİRMELERİNİ İSTERLER. DE Kİ: “BİZİM ARKAMIZA ASLÂ DÜŞEMEZSİNİZ SİZ. ALLAH, DAHA EVVEL BÖYLE BUYURMUŞTUR”. BUNUN ÜZERİNE DE; “HAYIR, SİZ BİZİ ÇEKEMİYORSUNUZ” DİYECEKLERDİR. BİLÂKİS ONLAR PEK AZ ANLAR KİMSELERDİR.
 
BEDEVÎLERDEN O GERİ BIRAKILANLARA DE Kİ: “SİZ YAKINDA ÇETİN HARP EHLİ OLAN BİR KAVME, SİZ KENDİLERİYLE MUHAREBE ETMEK, YAHUT ONLAR(IN) MÜSLÜMAN OL(MALARINI SAĞLA)MAK ÜZERE DÂVET OLUNACAKSINIZ. BİNÂENALEYH (ONLARLA) DÖVÜŞMEK HUSUSUNDA) İTAAT EDERSENİZ ALLAH SİZE GÜZEL BİR MÜKÂFAT VERİR, EĞER EVVELCE DÖNDÜĞÜNÜZ GİBİ DÖNERSENİZ SİZİ ELEM VERİCİ BİR AZAP İLE AZAPLANDIRIR”.
 
ÂMÂYA (MUHAREBEDEN GERİ KALMAK HUSUSUNDA) VEBAL YOK. TOPALA VEBAL YOK. HASTAYA VEBAL YOK. KİM ALLAH’A VE RESÛLÜNE İTAAT EDERSE (ALLAH) ONU ALTLARINDAN IRMAKLAR AKAN CENNETLERE KOYAR. KİM GERİ KALIRSA ONU DA ELEM VERİCİ BİR AZAP İLE AZAPLANDIRIR.
 
ANDOLSUN Kİ ALLAH MÜMİNLERDEN-SENİNLE O AĞACIN ALTINDA BİÂT EDERLERKEN- RÂZI OLMUŞTUR DA KALPLERİNDEKİNİ BİLEREK KUVVE-İ MÂNEVİYYEYİ (SEKİNET) İNDİRMİŞ VE ONLARI YAKIN BİR FETİH İLE VE ALACAKLARI BİR ÇOK GANİMETLERLE MÜKÂFATLANDIRMIŞTIR. ALLAH MUTLAK GALİPTİR, YEGÂNE HÜKÜM VE HİKMET SAHİBİDİR.
 
ALLAH SİZE ALACAĞINIZ DAHA BİR ÇOK GANİMETLER DE VAAD ETMİŞ, ŞİMDİLİK BUNU SİZE PEŞİN VERMİŞ, İNSANLARIN ELLERİNİ SİZDEN ÇEKMİŞTİR. (BUNUN) HİKMETİ DE MÜMİNLERE BİR ÂYET OLMASI VE SİZİ (ALLAH’IN) DOĞRU BİR YOLA İLETMESİDİR.
 
BUNDAN BAŞKA SİZİN GÜÇ YETİREMEDİĞİNİZ, AMA ALLAH’IN SİZİN İÇİN KUŞATTIĞI GANİMETLER DE VARDIR. ALLAH HER ŞEYE KÂDİRDİR. EĞER KÂFİRLER SİZİNLE SAVAŞSALARDI, ARKALARINA DÖNÜP KAÇARLARDI. SONRA BİR DOST VE YARDIMCI DA BULAMAZLARDI. ALLAH’IN, ÖTEDENBERİ SÜREGELEN KANUNU BUDUR. ALLAH’IN KANUNUNDA ASLÂ BİR DEĞİŞİKLİK BULAMAZSIN.
 
O, SİZİ MEKKE’NİN KARNINDA [İÇİNDE] ONLARA KARŞI MUZAFFER KILDIKTAN SONRA ONLARIN ELLERİNİ SİZDEN, SİZİN ELLERİNİZİ ONLARDAN ÇEKENDİ. ALLAH NE YAPARSANIZ HAKKIYLA GÖRÜCÜDÜR.
 
ONLAR, İNKÂR EDENLER, SİZİN MESCİD-İ HARAM’I ZİYÂRETİNİZİ VE BEKLETİLEN KURBANLARIN YERLERİNE ULAŞMASINI MEN EDENLERDİR. EĞER (MEKKE’DE) KENDİLERİNİ HENÜZ TANIMADIĞINIZ MÜMİN ERKEKLERLE MÜMİN KADINLARI BİLMEYEREK EZMEK SÛRETİYLE BİR VEBÂLİN ALTINDA KALMANIZ İHTİMALİ OLMASAYDI, ALLAH SAVAŞI ÖNLEMEZDİ. DİLEDİKLERİNE RAHMET ETMEK İÇİN ALLAH BÖYLE YAPMIŞTIR. EĞER ONLAR BİRBİRİNDEN AYRILMIŞ OLSALARDI ELBETTE ONLARDAN İNKÂR EDENLERİ, ELEMLİ BİR AZABA ÇARPTIRIRDIK.
 
O ZAMAN İNKÂR EDENLER, KALBLERİNE TAASSUBU, CÂHİLLİK TAASSUBUNU YERLEŞTİRMİŞLERDİ. ALLAH’DA ELÇİSİNE VE MÜMİNLERE SÜKÛNET VE GÜVENİNİ İNDİRDİ. ONLARI TAKVA SÖZÜ ÜZERİNDE DURDURDU. ZATEN ONLAR BUNA PEK LÂYIK VE EHİL KİMSELERDİ. ALLAH HER ŞEYİ BİLENDİR.
 
ANDOLSUN Kİ ALLAH, ELÇİSİNİN RÜYÂSINI DOĞRU ÇIKARDI. İNŞALLAH (HEPİNİZ)-EMNİYET İÇİNDE, (KİMİNİZ) BAŞLARINIZI TIRAŞ ETTİREREK, (KİMİNİZ SAÇLARINIZI) KISALTARAK-KORKUSUZCA MUTLAKA MESCİD-İ HARAM’A GİRECEKSİNİZ. FAKAT (ALLAH) SİZİN BİLMEDİĞİNİZİ BİLDİ DE ONDAN ÖNCE YAKIN BİR FETİH YAPTI.
 
O, PEYGAMBERİNİ HİDÂYETLE VE HAK DÎN İLE GÖNDERENDİR. (BU DA) ONU (O HAK DÎNİ) DİĞER BÜTÜN DÎN(LER)E GALİP KILMAK İÇİN(DİR). (SENİN BU SÛRETLE GÖNDERİLDİĞİNE) TAM ŞÂHİT OLARAK DA ALLAH YETER.
 
MUHAMMED ALLAH’IN RESÛLÜDÜR. ONUN BERABERİNDE BULUNANLAR DA KÂFİRLERE KARŞI ÇETİN (VE METİN), KENDİ ARALARINDA MERHAMETLİDİRLER. ONLARI RÜKÛA VARIRKEN, SECDE EDERKEN GÖRÜRSÜN. ONLAR ALLAH’TAN (DÂİMA) LÛTUF VE RIZÂ İSTERLER. SECDE İZİNDEN (MEYDANA GELEN) NİŞANLARI YÜZLERİNDEDİR. İŞTE ONLARIN TEVRAT’TAKİ VASIFLARI BUDUR. İNCİL’DEKİ VASIFLARI DA (ŞÖYLEDİR: ONLAR) FİLİZİNİ YARIP ÇIKARMIŞ, GİTGİDE ONU KUVVETLENDİRMİŞ, KALINLAŞMIŞ, SAKLARI [GÖVDESİ] ÜZERİNE DOĞRULUP KALKMIŞ BİR EKİNE BENZERLER Kİ BU, EKİCİLERİN DE HOŞUNA GİDER. ALLAH BÖYLECE ONLARI ÇOĞALTIP KUVVETLENDİRMEKLE KÂFİRLERİ ÖFKELENDİRİR. İÇLERİNDEN İMÂN EDİP DE İYİ İYİ AMEL (VE HAREKET)DE BULUNANLARA ALLAH HEM MAĞFİRET, HEM BÜYÜK MÜKÂFAT VAAD ETMİŞTİR.
 
ÂMÎN
 
  Trio Yazılım