Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Duâlar » Hucurat Sûresi
Hucurat Sûresi

HUCURÂT SÛRESİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

 
EY İMÂN EDENLER!
ALLAH’IN VE RESÛL’ÜNÜN HUZURUNDA ÖNE GEÇMEYİN. ALLAH’DAN KORKUN. ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH İŞİTENDİR, BİLENDİR.
 
EY İMÂN EDENLER!
SESLERİNİZİ PEYGAMBERİN SESİNDEN FAZLA YÜKSELTMEYİN. BİRBİRİNİZE BAĞIRDIĞINIZ GİBİ, PEYGAMBERE YÜKSEK SESLE BAĞIRMAYIN. ÖYLE YAPARSANIZ, SİZ FARKINA VARMADAN AMELLERİNİZ BOŞA GİDER.
 
ALLAH’IN ELÇİSİNİN HUZURUNDA SESLERİNİ KISANLAR, ŞÜPHESİZ ALLAH’IN KÂLBLERİNİ TAKVA İLE İMTİHÂN ETTİĞİ KİMSELERDİR. ONLARA MAĞFİRET VE BÜYÜK BİR MÜKÂFAAT VARDIR.
 
(RESÛLÜM!) SANA ODALARIN ARKASINDAN BAĞIRANLARIN ÇOKLARI, AKLI ERMEZ KİMSELERDİR.
 
EĞER ONLAR, SEN YANLARINA ÇIKINCAYA KADAR SABRETSELERDİ, ELBETTE KENDİLERİ İÇİN DAHA İYİ OLURDU. ALLAH ÇOK BAĞIŞLAYAN, ÇOK ESİRGEYENDİR.
 
EY İMÂN EDENLER!
EĞER FÂSIKIN BİRİ SİZE BİR HABER GETİRİRSE ONUN DOĞRULUĞUNU ARAŞTIRIN. YOKSA BİLMEDEN BİR TOPLULUĞA SATAŞIRSINIZ DA SONRA YAPTIĞINIZA PİŞMAN OLURSUNUZ.
 
HEM BİLİN Kİ, İÇİNİZDE ALLAH’IN ELÇİSİ VARDIR. ŞAYET O, BİR ÇOK İŞLERDE SİZE UYSAYDI, SIKINTIYA DÜŞERDİNİZ. FAKAT ALLAH SİZE İMÂNI SEVDİRMİŞ VE ONU KALBLERİNİZE ZÎYNET YAPMIŞTIR. KÜFRÜ, FISKI VE İSYÂNI DA SİZE ÇİRKİN GÖSTERMİŞTİR. İŞTE DOĞRU YOLDA OLANLAR BUNLARDIR.
 
BU, ALLAH’DAN BİR LÛTUF VE NİMETTİR. ALLAH ÂLİMDİR, HÂKİMDİR.
 
EĞER MÜMİNLERDEN İKİ GRUP BİRBİRİYLE ANLAŞMAZLIĞA DÜŞERLERSE ARALARINI DÜZELTİN. ŞAYET BİRİ ÖTEKİNE HAKSIZLIKLA TECÂVÜZ EDERSE (SALDIRIRSA), ALLAH’IN BUYRUĞUNA DÖNÜNCEYE KADAR HAKSIZCA SALDIRAN TARAFLA SAVAŞIN. EĞER DÖNERSE ARTIK ARALARINI ADÂLETLE DÜZELTİN VE (HER İŞTE) ADÂLETLİ DAVRANIN. ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH, ÂDİL DAVRANANLARI SEVER.
 
MÜMİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER. ÖYLEYSE KARDEŞLERİNİZİN ARASINI DÜZELTİN VE ALLAH’DAN KORKUN Kİ ESİRGENESİNİZ.
 
EY MÜMİNLER!
BİR TOPLULUK DİĞER BİR TOPLULUĞU ALAYA ALMASIN. BELKİ DE ONLAR, KENDİLERİNDEN DAHA İYİDİRLER. KADINLAR DA KADINLARI ALAYA ALMASINLAR. BELKİ ONLAR KENDİLERİNDEN DAHA İYİDİRLER. KENDİ KENDİNİZİ AYIPLAMAYIN, BİRBİRİNİZİ KÖTÜ LÂKAPLARLA ÇAĞIRMAYIN. İMÂNDAN SONRA FÂSIKLIK NE KÖTÜ BİR İSİMDİR! KİM DE TÖVBE ETMEZSE İŞTE BÖYLESİ KİMSELER ZÂLİMLERDİR.
 
EY İMÂN EDENLER!
ZANDAN ÇOKCA KAÇININ. ÇÜNKÜ ZANNIN BİR KISMI GÜNAHTIR. BİRBİRİNİZİN KUSURUNU ARAŞTIRMAYIN. BİRİNİZ DİĞERİNİZİ ARKASINDAN ÇEKİŞTİRMESİN. BİRİNİZ, ÖLMÜŞ KARDEŞİNİN ETİNİ YEMEKTEN HOŞLANIR MI? İŞTE BUNDAN TİKSİNDİNİZ. O HALDE ALLAH’DAN KORKUN. ŞÜPHESİZ ALLAH, TÖVBEYİ ÇOK KABUL EDENDİR, ÇOK ESİRGEYİCİDİR.
 
EY İNSANLAR!
DOĞRUSU BİZ SİZİ BİR ERKEKLE BİR DİŞİDEN YARATTIK. VE BİRBİRİNİZLE TANIŞMANIZ İÇİN SİZİ MİLLETLERE VE KABÎLELERE AYIRDIK. MUHAKKAK Kİ ALLAH YANINDA EN DEĞERLİ VE EN ÜSTÜN OLANINIZ, O’NDAN EN ÇOK KORKANINIZDIR. ŞÜPHESİZ ALLAH BİLENDİR, HABERİ OLANDIR.
 
BEDEVÎLER “İNANDIK” DEDİLER. DE Kİ: SİZ İMÂN ETMEDİNİZ, AMA “İSLÂM DÂİRESİNE GİRDİK” DEYİN. HENÜZ İMÂN KALBLERİNİZE YERLEŞMEDİ. EĞER ALLAH’A VE ELÇİSİNE İTAAT EDERSENİZ, ALLAH İŞLERİNİZDEN HİÇBİR ŞEYİ EKSİLTMEZ. ÇÜNKÜ ALLAH ÇOK BAĞIŞLAYAN, ÇOK ESİRGEYENDİR.
 
GERÇEK MÜMİNLER ANCAK ALLAH’A VE RESÛLÜNE İMÂN EDEN, ONDAN SONRA ASLÂ ŞÜPHEYE DÜŞMEYEN, ALLAH YOLUNDA MALLARIYLA VE CANLARIYLA SAVAŞANLARDIR. İŞTE DOĞRULAR ANCAK ONLARDIR.
 
DE Kİ: SİZ DÎNİNİZİ ALLAH’A MI ÖĞRETİYORSUNUZ? OYSA ALLAH GÖKLERDE OLANLARI DA BİLİR, YERDE OLANLARI DA. ALLAH HER ŞEYİ HAKKIYLA BİLENDİR.
 
ONLAR İSLÂM’A (DÂİRESİNE) GİRDİKLERİ İÇİN SANA MİNNET EDİYORLAR. DE Kİ: MÜSLÜMANLIĞINIZI BENİM BAŞIMA KAKMAYIN. BİLÂKİS SİZİ İMÂNA ERDİRDİĞİ İÇİN ALLAH SİZİ ANAR. EĞER DOĞRULARDAN İSENİZ (ALLAH’A MİNNETTÂR OLMANIZ GEREKİR).
  
ŞÜPHESİZ ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN GÖRÜLMEYEN ESRÂRINI BİLİR. ALLAH YAPTIKLARINIZI GÖRENDİR.
 
SADAK-ALLAH-ÜL-AZÎM
ÂMÎN
 
 
  Trio Yazılım