Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Duâlar » Muhammed Sûresi
Muhammed Sûresi

MUHAMMED (S.A.V.) SÛRESİ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

 
KÜFREDİP DE ALLAH’IN YOLUNDAN YÜZ ÇEVİRENLERİN AMELLERİNİ (ALLAH) BOŞA ÇIKARMIŞTIR.
 
İMÂN EDEN, İYİ İYİ AMEL (VE HAREKET) EDEN, MUHAMMED (SALLALLAHÛ ALEYHİ VE SELEM)’E İNDİRİLENE-Kİ O, RABLERİNDEN (GELEN) BİR HAKTIR-İMÂN EDEN KİMSELERİN DE GÜNAHLARINI YARLIĞAMIŞ, HALLERİNİ İYİLEŞTİRMİŞTİR.
 
BUNUN SEBEBİ ŞUDUR: ÇÜNKÜ KÜFREDENLER BÂTILA UYMUŞLAR, İMÂN EDENLERSE RABLERİNDEN (GELEN) HAKK’A TÂBİ OLMUŞLARDIR. ALLAH İNSANLARA MİSALLERİNİ BÖYLECE AÇIKLAR.
 
ONUN İÇİN O KÜFREDENLERLE (MUHAREBEDE) KARŞILAŞTIĞINIZ VAKİT BOYUNLARINI VURUN. NİHÂYET ONLARI MECALSİZ BİR HÂLE GETİRDİĞİNİZ ZAMAN ARTIK BAĞI SIKI TUTUN. (ONDAN) SONRA İSE YA İYİLİK (YAPIN), YAHUD FİDYE (ALIN). YETER Kİ HARB (ERBÂBI) AĞIRLIKLARINI BIRAKSIN. (EMİR) BÖYLEDİR. EĞER ALLAH DİLESEYDİ ONLARDAN (MUHAREBESİZ OLARAK DA) ELBET İNTİKAM ALIRDI. FAKAT (MUHAREBEYİ EMRETMESİ) SİZİ BİRBİRİNİZLE İMTİHAN ETMESİ İÇİNDİR. ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLERİN AMEL (VE HİZMET)LERİNİ ASLÂ BOŞA ÇIKARMAZ O.
 
ONLARA MUVAFFAKİYET VERİR, HALLERİNİ İYİLEŞTİRİR.
 
ONLARI, KENDİLERİNE TANITTIĞI CENNETE SOKAR.
 
EY İMÂN EDENLER! SİZ ALLAH(IN DÎNİNE, O’NUN PEYGAMBER-İ ZİŞÂNI)NA YARDIM EDERSENİZ O DA (DÜŞMANINIZA KARŞI) SİZE YARDIM EDER VE AYAKLARINIZI SABİT KILAR.
 
KÜFREDENLER(E GELİNCE): ONLARIN HAKKI YÜZÜKOYUN KAPANMAKTIR. (ALLAH) ONLARIN AMEL (VE HİZMET)LERİNİ BOŞA ÇIKARMIŞTIR.
 
BUNUN SEBEBİ ŞUDUR: ÇÜNKÜ ONLAR ALLAH’IN İNDİRDİĞİNİ ÇİRKİN GÖRMÜŞLERDİR. O DA ONLARIN AMELLERİNİ HEDER ETMİŞTİR.
 
ONLAR KENDİLERİNDEN EVVELKİLERİN SONUÇLARININ NİCE OLDUĞUNA BAKMALARI İÇİN YER(YÜZÜN)DE GEZİP DOLAŞMADILAR MI? ALLAH ONLARIN KÖKÜNÜ KIRMIŞTIR. O KÂFİRLERİN HAKKI DA BUNUN BENZERİDİR.
 
BUNUN SEBEBİ ŞUDUR: ÇÜNKÜ ALLAH ŞÜPHESİZ İMÂN EDENLERİN VELÎSİ (YARDIMCISI)DIR. KÂFİRLER(E GELİNCE: HAKİKATEN) ONLARIN VELÎSİ (YARDIMCISI) YOKTUR.
 
ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH İMÂN EDİP DE İYİ AMEL (VE HAREKET) EDENLERİ ALTLARINDAN IRMAKLAR AKAN CENNETLERE SOKAR. KÜFREDENLER)E GELİNCE:-Kİ) ONLAR (DÜNYADA SADE) ZEVK VE SAFA EDERLER, DAVARLARIN YEDİĞİ GİBİ YERLER-ONLARIN YERİ DE ATEŞTİR.
 
BİZ NİCE MEMLEKET(LER HALKINI)-Kİ (HER BİRİ) SENİ (İÇİNDEN) ÇIKARAN (ÖZ) MEMLEKETİNDEN DAHA ÇOK KUVVETLİ İDİ-HELÂK ETTİK. (O ZAMAN) ONLARIN (SELÂMETİNE) HİÇBİR YARDIMCI DA YOKTU.
 
ÖYLE YA, RABBİNDEN APAÇIK BİR BÜRHAN ÜZERİNDE BULUNAN KİMSE, O KÖTÜ AMEL (VE HARELET)İ KENDİSİNE SÜSLÜ GÖSTERİLMİŞ HEVÂ (VE HEVES)LERİNE UYMUŞ KİMSELER GİBİ MİDİR?
 
(ŞİRKTEN) SAKINANLARA VAAD OLUNAN CENNETİN SIFATI (ŞUDUR): İÇİNDE RENGİ, KOKUSU, HİÇBİR VASFI BOZULMAYAN SUDAN IRMAKLAR, TADINA HALEL GELMEYEN SÜTTEN IRMAKLAR, İÇENLERE LEZZET VEREN ŞARAPTAN IRMAKLAR, SÜZME BALDAN IRMAKLAR VARDIR, ORADA MEYVELERİN HER (ÇEŞİDİ) ONLARINDIR. (ÜSTELİK) RABLERİNDEN DE MAĞFİRET VARDIR. HİÇ BU(NLAR), O ATEŞTE EBEDÎ KALAN VE BAĞIRSAKLARINI PARÇA PARÇA EDEN KAYNAR SUDAN İÇİRİLEN KİMSELER GİBİ MİDİR?
 
ONLARDAN ÖYLE KİMSELER VARDIR Kİ SENİ DİNLER(LER). NİHÂYET YANINDAN ÇIKTIKLARI ZAMAN KENDİLERİNE İLİM VERİLMİŞ OLANLARA, “O, DEMİN NE SÖYLEDİYDİ HA?” DERLER. ONLAR ÖYLE KİŞİLERDİR Kİ ALLAH KALPLERİNİN ÜZERİNE MÜHÜR BASMIŞTIR. ONLAR HEVÂ (VE HEVES)LERİNE UYMUŞLARDIR.
 
HİDÂYETİ KABUL EDENLER (E GELİNCE: ALLAH) ONLARIN MUVAFFAKİYETİNİ ARTIRMIŞ, ONLARA (ATEŞTEN NASIL) KAÇINACAKLARINI İLHAM ETMİŞTİR.
 
HÂLA ONLAR O SAATTEN VE ONUN KENDİLERİNE ANSIZIN GELECEĞİNDEN BAŞKASINI MI BEKLİYORLAR? İŞTE ONUN ALÂMETLERİ GELMİŞTİR. ÖYLEYSE BU, ONLARA GELDİĞİ VAKİT DÜŞÜNÜP İBRET ALMALARI KENDİLERİNE NE FAYDA VERECEK?
 
BİNÂ-EN ALEYH (FIRSAT ELDE İKEN) ŞU, “ALLAH’TAN BAŞKA HİÇBİR TANRI YOKTUR” HAKİKATİNİ BİL, HEM KENDİNİN, HEM ERKEK MÜMİNLERLE KADIN MÜMİNLERİN GÜNAHININ YARLIGANMASINI İSTE. ALLAH DOLAŞTIĞINIZ YERİ DE BİLİR, BARINDIĞINIZ YERİ DE.
 
İMÂN EDENLER, “(CİHAD HAKKINDA) BİR SÛRE İNDİRİLMELİ DEĞİL MİYDİ?” DERLER(Dİ). FAKAT HÜKMÜ BÂKİ BİR SÛRE İNDİRİLİP DE İÇİNDE MUHAREBE ZİKROLUNUNCA KALPLERİNDE MARAZ BULUNANLARIN-ÖLÜM (ZAMANINDA) ÜSTLERİNE BAYGINLIK GELMİŞ OLANLARIN BAKIŞI GİBİ-SANA BAKMAKTA OLDUKLARINI GÖRDÜN. HAY (O KORKTUKLARI) BAŞLARINA GELESİ ADAMLAR!
 
(ONLARIN VAZİFESİ) TAATTI, GÜZEL SÖZ SÖYLEMEK (TATLI DİL KULLANMAK)TI. BUNUN İÇİN ONLAR, İŞ CİDDİLEŞİNCE, DERHAL ALLAH’A (VERDİKLERİ SÖZDE) SADÂKAT GÖSTERSELERDİ KENDİLERİ İÇİN ELBET HAYIRLI OLURDU.
 
DEMEK, İDÂREYİ VE HÂKİMİYETİ ELE ALIRSANIZ HEMEN YER(YÜZÜN)DE FESAT ÇIKARACAK, AKRABÂLIK MÜNÂSEBETLERİNİZİ BİLE PARÇALAYIP KESECEKSİNİZ ÖYLE Mİ!?
 
ONLAR ÖYLE KİMSELERDİR Kİ ALLAH KENDİLERİNİ RAHMETİNDEN TARD ETMİŞ DE (KULAKLARINI) SAĞIR, GÖZLERİNİ KÖR YAPMIŞTIR.
 
(ÖYLE OLMASA) KUR’ÂN’I İYİDEN İYİ ANLA(YIP HAKK’I TANI)MAZLAR MI? DAHA DOĞRUSU ONLARIN KALPLER(İ) ÜZERİNDE (KAT KAT) KİLİTLER VARDIR.
 
HAKİKAT, KENDİLERİNE HİDÂYET BESBELLİ OLDUKTAN SONRA ARKALARINA DÖNENLER (YOK MU?), ŞEYTAN ONLARI FİTLEMİŞ, ONLARA UZUN ZAMAN GÖSTERMİŞTİR.
 
BUNUN SEBEBİ ŞUDUR: ÇÜNKÜ HAKİKATEN ONLAR ALLAH’IN İNDİRDİĞİNİ HOŞ GÖRMEYENLERE, “BİZ SİZE BAZI EMİRDE İTAAT EDECEĞİZ” DEDİLER. HALBUKİ ALLAH ONLARIN GİZLİ KONUŞTUKLARI DA BİLİYOR.
 
ARTIK MELEKLER ONLARIN, YÜZLERİNE VE ARKALARINA VURA VURA, CANLARINI ALIRKEN (HALLERİ) NİCE OLACAK?
 
BU AKÎBETİN SEBEBİ ŞUDUR: ÇÜNKÜ HAKİKATEN ONLAR ALLAH’I GAZAPLANDIRAN ŞEYLERE TÂBİ OLDULAR, O’NUN RIZÂSINDAN HOŞLANMADILAR DA O DA AMEL VE (VE HAREKET)LERİNİ BOŞA ÇIKARDI.
 
YOKSA KALPLERİNDE MARAZ BULUNANLAR, KİNLERİNİ ALLAH’IN ASLÂ (MEYDANA) ÇIKARMAYACAĞINI MI SANDI(LAR)?
 
EĞER BİZ DİLERSEK SANA ONLARI HER HALDE GÖSTERİRİZ DE SEN DE KENDİLERİNİ MUTLAKA SİMÂLARINDAN TANIRSIN. ANDOLSUN SEN ONLARI SÖZLERİNİN ÜSLÛBUNDAN DA TANIRSIN. ALLAH AMEL (VE HAREKET)LERİNİZİ BİLİR.
 
ANDOLSUN SİZİ İMTİHAN EDECEĞİZ. TÂ Kİ İÇİNİZDEN MÜCÂHİTLERİ VE SABR U SEBAT EDENLERİ BELİRTELİM. HABERLERİNİZİ AÇIKLAYALIM.
 
HAKİKAT, KÜFREDİP DE ALLAH YOLUNDAN SAPANLAR, HİDÂYET (YOLU) KENDİLERİNE BESBELLİ OLDUKTAN SONRA BİLE, PEYGAMBERE MUHALEFET EDENLER ALLAH’A HİÇBİR ŞEYLE ZARAR YAPAMAZLAR. O, BUNLARIN AMELLERİNİ HEO BOŞA ÇIKARIR.
 
EY İMÂN EDENLER! ALLAH’A İTAAT EDİN. PEYGAMBERE İTAAT EDİN. AMELLERİNİZİ BOŞA ÇIKARMAYIN.
 
KÜFREDİP DE ALLAH YOLUNDAN SAPAN, SONRA KÂFİRLER OLARAK ÖLENLER (YOK MU)? ALLAH ONLARI KATİYEN YARLIĞAMAZ.
 
ONUN İÇİN (DÜŞMANA KARŞI) GEVŞEK DAVRANMAYIN. SİZ DAHA GALİP (VE KAHİR DURUMDA) İKEN (DÜŞMANLARI, ZİLLET GÖSTEREREK)) SULHA DÂVET ETMEYİN. ALLAH SİZİNLE BERABERDİR. AMEL (VE HİZMET)LERİNİZ(İN MÜKÂFATIN)I ASLÂ EKSİLTMEZ O.
 
DÜNYA HAYATI ANCAK BİR OYUN VE BİR EĞLENCEDİR. EĞER İMÂN EDER, (ŞİRKTEN) SAKINIRSANIZ SİZE MÜKÂFATLARINIZI VERİR. O, SİZDEN MALLARINIZI(N TAMAMINI) DA İSTEMEZ.
 
EĞER SİZDEN ONLARI(N TAMAMINI) İSTER, BU SÛRETLE SİZDEN (TALEPTE) İLERİ GİDERSE CİMRİ OLURSUNUZ VE (BU), SİZİN KİNLERİNİZİ AÇIĞA ÇIKARIR.
 
İŞTE SİZ ALLAH YOLUNDA (ANCAK FARZ OLANI) HARCAMANIZA DÂVET EDİLMEKTE OLANLARSINIZ. FAKAT İÇİNİZDE (YİNE) CİMRİLİK EDENLER VARDIR. KİM CİMRİLİK EDERSE ANCAK KENDİ NEFSİNE CİMRİLİK ETMİŞ OLUR. ALLAH (SİZİN NAFAKANIZA MUHTAÇ DEĞİLDİR) GANİDİR (ZENGİNDİR). SİZ İSE (O’NUN) FAKİRLER(İ, MUHTAÇLARI)SINIZ. EĞER (O’NA TAATTEN) YÜZ ÇEVİRİRSENİZ YERİNİZE SİZDEN BAŞKA BİR KAVMİ GETİRİR. SONRA DA ONLAR SİZİN BENZERLERİNİZ OLMAZLAR.
 
 
SADAK-ALLAH-ÜL AZİM
ÂMÎN
 
 

 

  Trio Yazılım