Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Kıssadan Hisseler » Bir Mecidiye
Bir Mecidiye

BİR MECİDİYE

 
Büyük bir sargı yeri, Kocadere Köyü’nde, kimi Urfalı, kimi Bosnalı, kimi Sivaslı, kimi Halepli çok sayıda yaralı, sargı yerinde. Lapseki’nin Beybaş Köyü’nden içlerinden biri …. Ve ağır yaralı. Zor nefes alıp vermede! Son gayretiyle, komutanın elbisesine yapışır. Kelimeler dudaklarından tane tane dökülür: “Ölme ihtimalim çok fazla. Ben bir pusula yazdım. Arkadaşıma ulaştırın kumandanım…”, derin bir nefes alıp yutkunduktan sonra devam eder konuşmaya: “Ben… Ben, köylüm Lapsekili İbrahim Onbaşı’dan bir mecidiye borç almıştım. Kendisini göremedim, ölmek üzereyim. Ölürsem söyleyin, hakkını helâl etsin.” Sargı yeri kumandanı Halil’in kan kırmızıya boyanmış alnını baba şefkatiyle okşayarak: “Sen merak etme evlâdım” der. Mehmetçik, vatanı, milleti için döktüğü kanının son damlasını da akıtıp, komutanının kollarında şehitliğe ermek üzeredir ki, son nefesinde bir kez daha yineler: “Ben ölürsem, söyleyin hakkını helâl etsin.” ve ruhunu teslim eder.
Kocadere Köyü’ndeki büyük sargı yerine birbiri peşi sıra yaralı Mehmetçikler gelmekte. Çoğu zaten şehit düşmüş, ulaşamadan sargı yerine… kalanların çoğu da, can veriyor sargı yerinde.
Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalar, künyeler hemen komutana ulaştırılıyor, kayıtlara geçsin diye. Yine öyle emanetlerden ikisi komutanın ellerinde. Biri bir künye, diğeri bir pusula. Komutanın bakışları bu kutsal emanetlerde; gözleri yaş içinde; künyede yazılı isim: “Lapsekili İbrahim Onbaşı”
Pusulada yazılı not: “Ben, Beybaş Köyü’nden arkadaşım Halil’e, bir mecidiye borç vermiştim. Arkadaşıma söyleyin, hakkımı helâl ettim.”
 
EY BU SATIRLARI OKUYAN!
ONLAR SENİN DEDELERİN!
HELÂLLEŞTİLER, ÖYLE GİTTİLER!
PEKİ BUGÜN GELSELER, GÖZÜKSELER, SANA DA HAKLARINI HELÂL EDERLER Mİ ACABA?
DÜŞÜN BİR KERE!
NE YAPSAN AZDIR, ONLARIN SENİN İÇİN YAPTIKLARINA KARŞI!
DURMA BİR AN BİLE!
ONLARIN SEVGİLERİNİN, DOSTLUKLARININ, GÖREV BİLİNÇLERİNİN ŞEHÂDETLERİNİN HAKKI İÇİN, HİÇ OLMAZSA BİR BESMELE, BİR FÂTİHA’YLA BAŞLA ONLARIN AZÎZ ANILARINI YÂDETMEYE Kİ, ONLAR DA SEVİNSİNLER VE SEVSİNLER SENİ!..    
  Trio Yazılım