Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Kıssadan Hisseler » Diyojen
Diyojen

 

ALLAH DOSTU
DİYOJEN
  
Diyojen, İ.Ö. dördüncü yüzyılda Sinope’de yaşamış bir Allah güzelidir. Gençliğinde insanlardan uzakta, inzivaya çekilenlerin başı olan Aristenes’in öğrencisi olmak istedi. Onu ilk gördüğünde evine almayan Aristenes’in, Diyojen’e bir sopa ile vurduğu söylenir.
 
Diyojen, sakin bir biçimde cevap verir:
“SEN KONUŞURKEN DİNLENMEĞE DEĞER SÖZLERİNİ, DİNLEMEME ENGEL OLARAK KADAR, BENİ HUZURUNDAN KOVACAK KALIN BİR SOPA BULAMAZSIN.”
 
Bu cevaptan oldukça memnun kalan Allah Dostu, Diyojen’i öğrencilerinin arasına kabul etmiştir. Diyojen mürşidinin bütün kemâlatını özümsemiştir. Her türlü ihtiras ve isteğinden vazgeçerek, dünyevî zenginliklere iltifat etmemiştir. Sırtında eski bir örtü, elinde değnekle gezen Diyojen, binâ girişlerinde ve halka açık yerlerde yaşar, Hakk’ın lûtfettiği nimetleriyle beslenirdi. 
Kendisine bir oda temin edilmesini istediği bir arkadaşı Onun bu isteğini yerine getirmekte gecikince, büyük yarım bir fıçının içinde yatıp kalkmağa başladığı söylenir. En sıkı perhizleri uygulayarak, nefsini kontrol etmeyi seven Diyojen’in, vücudunu aşırı sıcak ya da aşırı soğuğa maruz bıraktığı da söylenir.
Yaşamının ileri yıllarında korsanlar tarafından kaçırılarak Girit’e köle olarak satılır.
Satıcı kendisine ne işler yapabileceğini sorunca, ona şöyle cevap verir:
“İnsanları yönetirim. Beni, kendine mürşid arayan birine satın”
O sırada oradan geçmekteolan zengin bir Giritli para ödeyerek Diyojen’e özgürlüğünü verir ve çocuklarına öğretmen olmasını ister. Diyojen, tevâzu ile teklifi kabul eder ve öğretmen olur.
 
DİYOJEN, YALNIZ SÛRETE YÖNELEN BİREY VE TOPLUMLARIN YAŞADIKLARI HAYATIN İŞTE ÖYLESİNE SÛRETA BİR HAYAT OLDUĞUNU İNCEDEN İNCEYE SÖYLEYEREK YAŞADI. GÜNDÜZ VAKTİ ATİNA’DA ELİNDE FENER İLE GEZDİĞİ SÖYLENİR. NEDENİ SORULDUĞUNDA; ETRAFTA DÜRÜST BİR ADAM ARADIĞINI AMA HÂLA BULAMADIĞINI SÖYLEMİŞTİR.
 
Girit’te Büyük İskender ve Diyojen arasında geçtiği söylenen şu anekdot meşhurdur; Girit’i ziyâret etmekte olan ve tebrikleri kabul eden Büyük İskender, Diyojen’i güneşin altında, yarısı kesik bir fıçının içinde otururken bulur. Yanına giderek kendisini tanıtır ve ondan ne istediğini sorar. Diyojen: “GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM” diyerek cevap verir.
Aldığı cevapla hayrete düşen İskender, bu yüksek fikirlerin takipçisi olan Allah’ın güzel Kulu Diyojen’le alay eden arkadaşlarına dönerek şöyle cevap verir: EĞER İSKENDER OLMASAYDIM, DİYOJEN OLMAYI İSTERDİM.”
 
SALÂT-I SELÂMLAR OLSUN!..
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Trio Yazılım