Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Kıssadan Hisseler » Edison
Edison

 

 EDİSON İNANÇLIYDI
 
MESÂİ ARKADAŞI MARTİN ANDRE ROSONOFF, EDİSON HAKKINDA ŞU HÂTIRAYI ANLATIYOR:
 
Bir gün laboratuvara girince Edison’u kendinden geçmiş, çok dalgın bir hâlde, hiç kımıldamadan elinde tuttuğu bir kaba baktığını gördüm. Yüzünde büyük bir hayret, hürmet, takdir ve ta’zîm ifâdesi vardı. Yanına tam yaklaşıncaya kadar, geldiğimin bile farkına varmadı. Sonra beni yanında görünce, elindeki kabı bana gösterdi. Kap, civa ile doluydu. Bana:
“Şuna bak!” dedi. “Bu ne muazzam bir eserdir! Sen civanın hârikulâde bir şey olduğunu biliyor musun? Ben civaya bakınca bunu yaratanın büyüklüğüne hayrân oluyorum. Buna ne türlü özellikler vermiş? Bunları düşündükçe, aklım başımdan gidiyor.” diye mırıldandı.
Sonra: “Dünyâdaki bütün insanlar bana hayrândır. Benim yaptığım bir çok keşifleri, bir çok yeni buluşları birer hârika, birer başarı zannediyorlar. Beni, insanüstü bir varlık olarak görmek istiyorlar. Halbuki, ne büyük hatâ! BENİM KEŞİFLERİM ESÂSEN DÜNYÂDA BULUNAN, FAKAT BU ZAMANA KADAR İNSÂNLARIN GÖREMEDİKLERİ BÜYÜK HÂRİKALARIN UFACIK BİR KISMINI ORTAYA ÇIKARMAKTAN İBÂRETTİR. Bunu ben yaptım diyen, en büyük yalancı, en büyük budaladır. İnsân, elinden hiçbir şey gelmeyen âciz bir mahlûktur. İyi düşünce; kibre, gurura kapılmaz, aksine ne kadar boş olduğunun farkına varır. İşte ben de bunları düşündükçe, ne kadar kudretsiz, ne kadar âciz, ne kadar zayıf bir birey olduğumu anlıyorum. Ben mûcidim ha! (Ellerini semâya kaldırarak) ASIL MÛCİD, ASIL DÂHİ, ASIL YARATICI İŞTE O’DUR, ALLAH’TIR!” dedi.
 
EBEDİYYET ÂLEMİNE İNTİKALİ ÖNCESİNDE, GÖZLERİNDEKİ PERDELER KALDIRILMIŞ OLAN EDİSON KULU, UFKUN ÖTESİNİ (MEKÂNSIZLIK ÂLEMİNİ) GÖREREK; “AMAN YARABBİ!.. ÖTELER... ÖTELER... HÂRİKA” DİYE FERYÂD ETMİŞTİR.
 
Önder Atatürk’ümüzde, BİR YOLCUNUN YOLDA YÜRÜYEBİLMESİ İÇİN, UFKU GÖRMESİ YETERLİ DEĞİLDİR. UFKUN ÖTESİNİ DE GÖRMESİ GEREKİR.” diye buyurmuşlardır.
 
EY ALLAH’IN KULLARI,
ŞU ALLAH DİYEMİYEN VE HER ŞEYİ SEBEPLERE BAĞLAYAN DOĞA DİYEN(!) FELSEFECİ BOZUNTULARININ MASALLARI, HAYÂLÎ DÜZMELERİ SİZLERİ YOLUNUZDAN ALIKOYMASIN.
 
ÂMÎN
 
 
  Trio Yazılım