Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
  Anasayfa » Mesnevîden » Behlül Dâne
Behlül Dâne

 

BEHLÛL DÂNE’NİN
BİR DERVİŞE SUAL SORMASI
 
BEHLÛL DÂNE, YOLDA RASTLADIĞI BİR DERVİŞE:
“SÖYLE BAKALIM EY DERVİŞ, NE HALDESİN, ANLAT BAKALIM BANA” DEDİ.
 
DERVİŞ İSE, HÂLİNİ ŞÖYLE AÇIKLADI:
“EY ALLAH’IN BEHLÛL’Ü, KÂİNATTAKİ BÜTÜN İŞLER.. TEK BİR ŞAH’IN HÜKMÜNE BAĞLIDIR. DÂİMA O’NUN DİLEDİĞİ GİBİ OLUR. SULAR, RÜZGÂRLAR DİLEDİĞİNCE AKAR, DİLEDİĞİNCE ESER. GÜNEŞ, AY VE YILDIZLARLA BERABER, TÜM FELEKLER O’NUN EMRİNE RÂM OLMUŞTUR. HAYATLA ÖLÜM O’NUN EMRİNE UYMUŞ; DİLEDİĞİ YERE VE İŞLERE KOŞAR OLMUŞ..
ÂLEMLERDE, HİÇBİR GÖNÜL O’NUN İSTEĞİ OLMADAN, NE GÜLER, NE DE AĞLARSA; İŞTE BU KULU DAHİ ÖYLEDİR. SADECE O VARDIR VE O’NUN SIFAT VE ESMALARININ KULLARI SADECE O’NA BAĞLI, O’NA MÛTİ VE DİLEDİĞİNCE, DİLEDİĞİNE KOŞARLAR.. İŞTE BU KULUNUN HÂLİ DE BÖYLEDİR.”
 
BEHLÛL DÂNE İSE,
“DOĞRU SÖYLERSİN, ZATEN BÖYLE OLDUĞUN NURUNDAN VE HÂLİNDEN BELLİDİR. YALNIZ BU HÂLE NASIL ERİŞTİN BİR PARÇA ANLATSANA.”
 
DERVİŞ DEDİ Kİ:
“ÂRİFLERCE MALÛMDUR Kİ; TÜM YARATILANLAR VE ÂLEMLER ÜZERİNDE ŞÖYLE VEYA BÖYLE DİLEDİĞİNCE TASARRUFTA BULUNAN SADECE YÜCE YARADAN’DIR. O’NUN KAZÂ VE KADERİ OLMADIKÇA AĞAÇTAN BİR YAPRAK DAHİ DÜŞMEZ. İŞTE BU FAKİR KULU DA, SAADET VE HUZURU, TESLİMİYETTE, EMİRLERİ DOĞRULTUSUNDA KOŞMAKTA BULDU. FAZLASINI SÖYLEMEK CÂİZ DEĞİLDİR. ANLAYIŞ SAHİBİNE BU KADARI DAHİ YETİŞİR.”
 
EY ALLAH’IN KULLARI,
KAZÂ VE KADER RÜZGÂRLARI HAKETTİĞİNİZ YÖNLERDEN DURMAKSIZIN ESMEKTE..
VARLIK O’NUN, MÜLK O’NUN, SADECE O’NUN EMRİ HÜKÜMRANDIR. EĞER BİRAZ AKLINIZ, İDRÂKİNİZ VARSA, O’NA TESLİM OLARAK, DİLEDİĞİNCE HİZMETE KOYULUNUZ. VE SAKININIZ VE SADECE AKL’I MAAŞIN (CÜZ’İ AKL’IN) ANLIYABİLDİĞİ KÖPÜK ÂLEMİNE BAĞLI KALMIŞ OLAN FELSEFECİLERE UYMAYINIZ. ZÎRÂ AKL’İ CÜZ HER ŞEYİN ZÂHİRİNE BAĞLANIP KALMIŞ OLUP, ÖZDEN, ÖZÜN ÖZÜNDEN BÎHABER OLUP, VARLIĞIN GERÇEĞİNE DOĞRU BİR ADIM DAHİ ATAMAZ.
 
EY YOLCU,
SENİN AKLININ AKLI, AKL’I KÜL OLUP, AKL’I KÜL’LE NİSBETLE AKL’I CÜZ KIŞIR GİBİ, KABUK GİBİDİR. HAYVAN İSE, DÂİMA KIŞIR PEŞİNDE DOLAŞIR DURUR...
ANCAK, NE ZAMAN Kİ KUL BAŞINA HER NE GELİRSE GELSİN, BEKLENTİSİZ, MENFAATSIZ GÖNLÜNÜ RÂZI EDER, ŞİKÂYETSİZ HÂLE GELİRSE; ARTIK O KUL SADECE RABB’İNİN HÜKÜM SÜREN EMRİ OLUR. VE YİNE O KUL, YAŞAMLA ÖLÜMÜ KENDİNE BİNEK EYLER. ZÎRÂ O, YÜCE YARADAN’IN TAKDİRİNDE VE AŞK’INDA ERİYİP, YOK OLMUŞTUR!
O YOKLUKTAKİ AZÎM TECELLİYİ İFÂDE İSE; DEĞİL AKL’İ CÜZ’ÜN, DEĞİL AKL’I SELİMİN, AKL’I KÜLLÜN DAHİ HARCI DEĞİLDİR!
ŞU KADARI SÖYLENEBİLİR Kİ; KAZÂ VE KADER NE YÖNDE TECELLİ EDERSE ETSİN, O KUL DÂİMA TEBESSÜM EDER. BİR KUL’UN YARATILIŞI, HÂLİ BÖYLE OLURSA; NİÇİN “EY ALLAH’IM, BU KAZÂYI BAŞIMDAN GİDER” DİYE NİYÂZ EDER OLSUN.
 
EY ALLAH’IN KULU, SADECE O’NA YÖNELİR, O’NU GÖRÜR OLURSAN, O’NDAN GELEN HERŞEY İSE; HAKKINDA HAYIRLIDIR. KEMÂL EHLİNİN HER İŞİ, ALLAH RIZÂSI İÇİNDİR. ONDA NEFSANÎ BİR KOKU ARAMA! ZÎRÂ O GÖNÜL SEVGİLİ’NİN SARHOŞUDUR. SEVGİLİNİN VARLIĞINDAN BAŞKA BİR ŞEY ARAMA ONDA.
NE İŞİ VAR ONUN YOLLA, MENZİLLE, BÜTÜN BUNLAR SÛRETİN VASIFLARIDIR. CANIN SEVGİLİYE SEFERİ VASIFSIZDIR, KEYFİYETSİZDİR. ZÎRÂ O ZAMAN, MEKÂN VE CİHET KAYDINDAN KURTULMUŞTUR. ZÎRÂ TENE MAHSUS BU VASIFLAR, CAN İÇİN YÜKTÜR, İNSANI GENÇKEN KOCALTIR!
 
EY.. KAZÂ VE KADERLE BEYHÛDE PENÇELEŞMEĞE KALKANLAR.. BU PENÇELEŞMELERİNİZ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE HUZURA ERMENİZ ASLÂ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
EY.. HAK YOLCUSU,
ZAMAN, MEKÂN, CİHET ÂLEMLERİNDEN BİRAN KURTULURSAN, O GÜZELİM SEVGİLİYE MAHREM OLUR, VÛSLATIN EŞSİZ ZEVKİNİ TADARSIN!..
AKSİ TAKDİRDE, ZÂHİRE DÖNER, SEBEPLERE BAĞLANIR KALIRSAN, KÖPÜK OLUR, SONUNDA SOLAR, MAHVOLUR GİDERSİN.
TIPKI KUR’ÂN’A DİL UZATANLARIN, O’NA YAKLAŞAMIYANLARIN AKÎBETLERİ GİBİ. SADECE KELÂMULLAH’IN HÜKÜM VE HAKİKATİ, KIYÂMETE KADAR BÂKİDİR!
 
KUR’ÂN NE BUYURUYOR DİNLEYİNİZ:
“ÖLÜMDEN KURTULUŞ İÇİN, O HAYAT SUYUNUN KAYNADIĞI YEGÂNE PINAR BENİM. BEN SİZİN ÜZERİNİZE DOĞAN GÜNEŞİN NURUYUM VE O GÜNEŞİN ZÂTINDAN AYRI DEĞİLİM!”
 
EY.. SEBEPLERİN ÖNÜNDE ZAN VE VEHİMLERİNİN İPLİKLERİNİ BÜKMEKTE OLAN FELSEFECİLER..
YÜCE ALLAH’IN İNÂYETİ YETİŞİP, GÖZÜNE VE GÖRÜŞÜNE NURDAN BİR SÜRME İHSÂN OLUNMAZSA; NASIL OLUR DA, TEMYİZ KABİLİYETİNİ EDİNİR, NASIL OLUR DA TEMİZ OLANLA, PİS OLANI AYIRD EDEBİLİRSİNİZ? VE YİNE PİSLİK KOKUSUNDAN UZAKLAŞARAK, GÜL KOKUSUNU KOKLAR OLURSUN.
  Trio Yazılım